סד לילה

בשנים האחרונות הפכו הסדים המותאמים למנשך פיו של המטופל באופן מקסימאלי למצרך מבוקש בתחום הדנטלי. על סוגי הסדים הקיימים ועל סד הלילה, הפופלארי ביותר מבין כל הסדים הדנטליים, במאמר שלפניכם.

הסד הנפוץ ביותר למניעת שחיקת השיניים

סד הוא מגן שיניים מפלסטיק או מסיליקון, הניתן לשליפה, שנועד להגן על השיניים ולמנוע פגיעה בהן מסיבות שונות. הסד הנפוץ ביותר הוא סד לילה, שהשימוש בו רווח בקרב הסובלים מחריקת שיניים (מצב בו הסגירה של הלסתות התחתונה והעליונה מלווה בשפשפוף בין השיניים העליונות והתחתונות בשל העוצמה הרבה של הסגירה) או מהידוק שיניים (מצב המתקיים כאשר שתי הלסתות מהודקות זו לזו בעוצמה).

חריקת שיניים והידוק שיניים נעשים בעיקר בלילה, ולרוב באופן בלתי מודע, ויכולים לנבוע כתוצאה מלחץ או דחק נפשי. סד הלילה מתאים באופן מושלם למבנה האוראלי של המטופל, שמכניס אותו לפיו במהלך הלילה כדי למנוע שחיקה של השיניים על רקע המתואר לעיל.


סדים נוספים

סוגי סדים נוספים הם סד להלבנת שיניים, סד לספורטאים וסד כירורגי. השוני בין סוגי הסדים הללו הוא הרקע או הסיבה בעטיה הם מותקנים מלכתחילה. כך למשל, סד לספורטאים נועד להגן על אזור חלל הפה של הספורטאי מפני פגיעות צפויות העלולות להיגרם לו במסגרת פעילותו הגופנית. לעומת זאת, בסד כירורגי נעשה שימוש בהשתלות מורכבות המבוססות על ריבוי שתלים, כאשר נדרש דיוק רב, ואילו סד להלבנת שיניים, כשמו כן הוא, נועד לזרז תהליך של הלבנת השיניים.